FŰSZER VAGY ORVOSSÁG?
A kínai gyógyászatban a táplálkozás, az élelmiszerek élettani hatása és az orvostudomány között ősidők óta szoros a kapcsolat. Már Kr. e. 2200-tól felfedezték a növények gyógyászati értékét és alkalmazták őket a mindennapokban. Az évszázadok során felgyűlt tapasztalat képezi alapját a tradicionális kínai orvoslásnak és ezzel összefüggésben a kínai táplálkozásnak. Élelmiszer vagy orvosság? Attól függ. De mitől is?
A JING-HEGY TEÁJA
A Tea Múzeum szervezésében csipkedtük a leveleket, ismerkedtünk a Longjing tea múltjával és a teafogyasztáshoz kapcsolódó tradíciókkal. Óhatatlanul felmerült a kérdés, melyik az ősibb? A kínai teakultúra vagy a japán? Akárcsak az írás eredetével kapcsolatban, itt is egyértelmű volt a válasz: Kínából terjedt el és vették át a japánok. Japánban még nem jártam, de nem lennék meglepve, ha ott erről másként vélekednének.
ALIBABA ÉS A SZÉP, ÚJ VILÁG
Szerettem és szeretem a tudományos fantasztikus műveket és a hozzám hasonló érdeklődésű olvasók szép lassan megvalósulni látják a könyvekben leírtakat. Szép új világ vár ránk (?) - ahogy ezt Huxley frappánsan már bemutatta. A gyerekkor olvasmányai és meséje itt, Kínában kapott új értelmezést.
GAO KAO - BELÉPŐ A FELSŐOKTATÁSBA
Akárcsak otthon, itt is (Kína) a szülők különórákra és előkészítőkre járatják a gyerekeket, elősegítve a jobb iskolába kerülés vagy a könnyebb érvényesülés esélyét. Már korán "természetessé" válik a heti több óra zenei képzés, sportolás, angol tanulás, iskolai feladatok elvégzése. Több tíz millió így szocializálódott fiatal közül nehéz kitűnni, ezért egy ördögi kör jön létre. Még korábban és még többet megtanítani, hogy gyerekünk az elsők között legyen. Ennek a "fantasztikus" rendszernek az egyik fontos eleme a Gao Kao
SÁRKÁNYHAJÓ FESZTIVÁL ÉS ZONGZI
Az 5. Hold-hónap 5. napján a Sárkányhajó Fesztivál veszi kezdetét. A Sárkányhajó Fesztivállal a kínaiak Qu Yuannak, Chu király hűséges miniszterének állítanak emléket és egyben a költészet napját is ünneplik. Az ünnepség klasszikus étele a zongzi.
EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁS KÍNÁBAN
A hagyományos, tradicionális orvoslás mellett a nemzeti egészségügyi rendszer kialakítása 1949-ben kezdődött és 2 területre összpontosult: higiénia és betegségmegelőzés, valamint a táplálkozás javítása. A rendszer több változást, hanyatlást megélt és az 1978-as gazdasági reformok egyértelműen felszínre hozták visszásságát: a belső és part menti tartományok, valamint falu és város eltérő fejlettségét és pénzügyi helyzetét.
QINGMING ÜNNEP
Miközben otthon a keresztény kultúrkör legfontosabb napját - Feltámadás - ünnepeltük, Kínában ápr. 4-5. (Halottak Napja) a megemlékezésről és a halottakról szól. A Qingming Fesztivál alatt az emberek felkeresik halottaikat. A sírokat rendbe teszik, söpörnek, eltávolítják a szemetet, fűzfaágat és virágokat tesznek a sírra, sokan fűzfavesszőből készült "koronát" viselnek a fejükön.
A ZÖLD TEA
Vasárnap reggel 7 óra, óra csörög. "Hova mész?" - kérdezi a férj. "Megyünk, együtt, teát szüretelni." Dörmögés, átfordul a másik oldalára, majd jön a kérdés: "Minek, nem is rajongunk a teáért?" "Nem azért megyünk, hanem hogy jobban megismerjük a kínai kultúrájukat (ha már itt élünk)." Csend. "Én minden nap találkozom a kultúrájukkal...." Így indultunk neki a Hangzhoui Tea Múzeum szervezésében megrendezett teaszüretnek.
SZÜLETÉS ÉS HALÁL
Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a mandarin tanárom 2 tündéri kislány anyukája. Köszönhetően neki, megismerhettem néhány, a terhességhez és a születéshez kapcsolódó szokást. Ezek egy része a fiatalabb, a tradíciókat kevésbé követő generáció között már nem él, de sok család továbbra is követi a hagyományokat.
LÁMPÁS FESZTIVÁL
A Tavaszi Fesztivál lezárása a Lámpás Fesztivál. Van, aki úgy tartja, hogy a lámpák eregetése a buddhizmushoz köthető. Ming császár megtudta, hogy a szerzetesek az 1. Hold-hónap 15. napján fényt gyújtanak Buddha tiszteletére. Hogy kimutassa a buddhizmus iránti elkötelezettségét, elrendelte, hogy ezen a napon a falusiak is hasonló lámpásokat gyújtsanak szerte az országban. Az ünnep étele a yuan xiao (ez egyben a fesztivál kínai neve is), amely egy rizslisztből készült kicsi, töltött golyó és a család újra egyesítését jelképezi.
A KUTYA ÉVE
2018. február 16-án (23. napja a 12. Hold hónapnak) beköszönt a Kínai Új Év, és egyben egy újabb Exodus is kezdetét veszi. Szinte nincs olyan család, akinek valamelyik tagja, vagy talán az egész család ne kerekedne fel és utazna haza a rokonaihoz, vagy épp nyaralni. Előrejelzések alapján mintegy 3,2 milliárd utazási foglalás várható - földön, vízen és levegőben. Honnan ered a kínai Új Év, milyen szokások kapcsolódnak hozzá?
LABA ÜNNEP
A 12. Holdhónap 8. napján (január 24.) van az ún. Laba Fesztivál vagy Laba Ünnep. Bevallom őszintén, sosem hallottam róla, de miután Laba ételeket kezdtek el posztolni az ismerősök, a kíváncsiság győzött és utánanéztem, mit is jelent a Laba? A név a kínai hónap és a nyolcas szám kombinációja. Az ünnep egyik legfontosabb szokása az ún. Laba-kása készítése.
SZÁMOK ÉS HIEDELMEK
A Karácsony közeledtével a kínai órán szóba került az ajándékozás és a számok. A számokhoz kapcsolódóan itt is vannak babonák, hiedelmek, íme néhány érdekes példa a kínai változatból
A LUXUS MÁRKÁK ÉS A POLITIKA
A www.jingdaily.com újság egy érdekes összeállítást közölt a kínai politika és a külföldi brandek közötti kapcsolatról. A cikk megfogott és elgondolkodtatott; érdemes a megosztásra, mert betekintést enged Kína összetett kultúrájába.
A KICSI ÉS AZ ÓRIÁS
Mielőtt kiköltöztünk, tudtuk, hogy Kína hatalmas ország és azt is, hogy Hangcsou egy kb. 10 milliós város. Akkor sem és azóta is nehéz felfogni kis ország szülötteként, hogy milyen hatalmas méretekről is beszélünk - különösen, ha nem itt élsz, és nem látod saját szemeddel is a léptékeket. Néhány érdekes adat, amely talán megmutatja, milyen és mekkora is Hangzhou, Kína 4. (2017 legnagyobb városa.
MOBIL NÉLKÜL SEHOVA SEM!
Mobil nélkül sehova sem? Igen. Alapvetően a népesség azon elenyésző számú csoportjához tartozom, akik a telefont arra használják, amire kitalálták: telefonálásra. És néha sms-ek küldésére. Mióta Kínában vagyunk, a technológiához - és vele együtt a mobilomhoz - fűződő viszonyom jelentősen átalakult. Fogalmazhatunk úgy is, hogy nem tudunk egymás nélkül élni - akárcsak a több milliárd ember itt, Kínában.
TIBET ÉS A SÍELÉS
Tibet és a síelés? Nem, nem álmodtam; lehet, hogy Tibet lesz Kína új télisport-központja. A hír a www.chinadaily.com oldalán látott napvilágot 2016-ban. A tervek szerint Lhasa mellett épülne fel egy központ és ez lenne Kína legmagasabban fekvő sí centruma a jelenlegi Jade Dragon/Snow Mountain helyett.
11/11 SZINGLIK NAPJA
November 11. legalább annyira fontos nap Kínában, mint a Black Friday szerte a világon. November 11-én a szinglik ünnepelnek. Az egész a Valentin Nap fricskájaként kezdődött. Unatkozó egyetemisták megelégelték a negédes és romantikus Valentin Napot és november 11-én szerveztek egy ellen-bulit. Maga a jelenség - szingliség - egyre időszerűbb, sok az egyedülálló nő és férfi. Ennek, illetve az internetnek köszönhetően az egyszeri alkalom jelenséggé nőtte ki magát.
FŐOLDAL
BLOG
HANGZHOU
KÍNA
ÁZSIA és AUSZTRÁLIA
EURÓPA és AMERIKA
ÉTELEK
EZ+AZ
RÓLAM
More...