A válasz egyszerű: jelenleg itt élek/élünk (2017-2019). Az élet úgy hozta, hogy a munkánk idesodort bennünket, családostul. Mit is mondjak, nem volt könnyű döntés. Magától értetődőbb lenne magyarként Európába vagy akár Amerikába költözni. De a sorsnak van humora, és nem az egyszerűbb utat jelölte ki számunkra.
Mielőtt kiköltöztünk (2017), tudtuk, hogy Kína hatalmas ország és azt is, hogy Hangcsou egy kb. 10 milliós város. Akkor sem és azóta is nehéz felfogni kis ország szülötteként, hogy milyen hatalmas méretekről is beszélünk - különösen, ha nem itt élsz, és nem látod saját szemeddel is a léptékeket.
Néhány érdekes adat, amely talán megmutatja, milyen és mekkora is Hangzhou, Kína 4. (jelenleg) legnagyobb városa
Ha Hangzhou, akkor West Lake. Ha Budapest, akkor Halászbástya. Minden városnak van legalább egy "must see" helye, amit fel kell keresned. A West Lake egyike azon nevezetességeknek, amit látni kell, ha Hangcsouba jössz.
A Su sétány a West Lake északi partját köti össze a délivel, a tó nyugati felén. 2,979km hosszú, 40-50m széles és átszelve a tavat 6 kőhídon mehetünk át. Nevét Su Dongporól kapta, aki a Song-dinasztia idején Hangzhou kormányzója volt, emellett korának elismert költő óriása is egyben.
Hangcsouban több esti fényjáték is van, ezek közül a legújabb a 2016-os G20 konferenciára készült el, a legismeretebb pedig a West Lake fényjátéka.
A Qianjiang új városközpontban, a Grand Theater előtt lévő víz-és fényjáték nem csupán erre a területre koncentrálódik.
Folytatva Hangzhou nevezetességeinek a bemutatását, a Hefang utcába és a Qinghefang környékére látogatunk el. A déli Song dinasztia idején Kína központja Hangzhou volt és a Hefang már akkor is a kereskedelem ütőerét képviselte.
Hangzhou kedvelt turista látványosságának, a Hefang utcának a közelében - mellette - található a Wushan-tér és ezen belül is a Virág - és állatpiac. Nincs összehasonlítási alapom, sajnos nem jártam a budapesti nagybani virágpiacon. Remélem, virágokkal foglalkozók is olvassák ezt a bejegyzést és kommentelik a látottakat. :-D
A West Lake egyik kedvenc kiránduló helye a "Three pools mirroring the moon", amely a tó legnagyobb szigetén - Xiaoyingzhou - található. Nevét arról a három pagodáról kapta, amelyek a vízben egymástól egyenként 62 m-re állnak, és egy háromszöget formáznak. (Ez a kép található a papír 1 yüan-on is.)
A "Viewing fish at flower pond" vagy "Viewing fish at flower pool" egyike a West Lake 10 kiemelkedő nevezetességének.
A hely számomra olyan, mint minden látnivaló itt, Hangcsouban; emlékeztet a Húsvéti tojás keresésére a fűben; megtalálsz egyet és felbukkan egy újabb. Kicsit képletesebben ez sem csak egy tó, vörös pontyokkal, hanem egy kb. 20 hektáros tematikus egység,
A City God pavilon (Chenghuang pavilon) Hangcsou egyik jellegzetes épülete. A Wu -"hegyen" található, közel a West Lake-hez és a Hefang utcához.
A pavilonhoz több úton is fel lehet jutni, az "erdőn" át vezető ösvény pihenőkkel, természetes és mesterségesen kialakított megállókkal tarkított.
A napsütéses és meleg Vietnám után visszatértünk a hűvös és esős Kínába. A légszennyezettség mértéke és a csapadékos idő nem sok esélyt adott az elmúlt 1-2 hét alatt arra, hogy kimozduljunk a szabad levegőre. Az egyik "egészségesebb" (itt jelenleg ez 170-es légszennyezettségi adatot jelent) hétvégén felkerestük a Yunqi faluban - valójában Hangzhouban - található bambusz erdőt. A terület az évek során bekerült a West Lake 10 kiemelkedő nevezetessége közé.
Az előző bejegyzésben említettem, hogy a bambuszerdő felkeresése összeköthető a Six harmonies (Hat harmónia) vagy más néven Liuhe pagoda megtekintésével.
A nyolcszögletű épület a Yuelun-hegyen található és Hangzhou három leghíresebb pagodája között említik.
Ez a nap is úgy kezdődött, mint minden "programos" nap: hova menjünk? Túl messzire ne, mert későn keltünk...Ezért ez a cikk a Longjing teaföldekről és a teáról szól - mert Longjing falu nagyon közel van Hangcsouhoz. :-D
A Longjing vagy dragon well tea Kína egyik legjobb teája és egyben Hangcsou ékköve.
A véletlen úgy hozta, hogy ismét egy gyönyörűségre bukkantunk Hangzhou közelében, a Xianghu-tóra. Az iskolai karácsonyi vásáron egy lelkes, fiatalokból álló csapat vitorlázási lehetőséget kínált - és éltünk az alkalommal.
A Xianghu-tó kb. 20 km-re található Hangzhou belvárosától, autóval és metróval is jól megközelíthető.
A Baochu pagoda a Baoshi-hegyen áll, Drágakő-pagodának is hívják. Szemben helyezkedik el a Leifeng pagodával, de míg azt egy öreg szerzeteshez, a Baochu pagodát egy fiatal szépséghez hasonlítják. Az épületet az Északi Song dinasztia idején emelték.
Tél van, bár a kínai időszámítás szerint lassan itt a tavasz. Ennek első jele, hogy a szilva-félék óvatosan, szemérmesen, de lassan virágba borulnak. A hezitálás érthető, 1-2 hete 16° volt, míg a héten esett a HÓ! Csupa nagybetűvel! A havazás nem túl gyakori vendég errefelé. Van, aki szerint 13 éve, a megalapozottabb adatok alapján kb. 3 éve volt utoljára ekkora hó.
Valljuk be őszintén, nem ezért a látványért fogjuk szeretni Hangzhou-t. Nehezen tudnám megfogalmazni, milyen érzések uralkodtak el rajtunk, amikor megpillantottuk az Eiffel-tornyot. Első pillanatra az öröm, hogy európai stílusjegyeket látunk. Aztán a döbbenet, hogy alig vannak az utcán, a lakások egy része lakatlannak tűnik és minél közelebb kerültünk egy-egy épülethez, szoborhoz, annál kevésbé magasztos jelzők jutottak az eszünkbe arról, aki ezt ide kitalálta
A vizes, mocsaras, lápos területek nagysága Kínában eléri a 38.4 hektárt, ezzel Ázsiában az első, a világon pedig az előkelő 4. helyet foglalja el. Ebből a Xixi területe 11.5km2.
A park története egészen a Han és Jin dinasztiáig nyúlik vissza. A területet kb. 1000 évvel ezelőtt a mezőgazdasági tevékenység alakította ki; medencék, vízi csatornák, friss vizű tavak, mocsaras részek és folyók egysége alkotja.
A "Kilenc patak" Hangzhou egyik kirándulóhelye. Több mint 9 ér, csermely találkozik és természetes víztározókon áthaladva ömlik a Qiantang folyóba, de ez a tény nem indokolta a névváltoztatást. Személyes véleményem, hogy a hely nem rossz, de könnyen találunk ennél szebb részeket is.
Szerettem és szeretem a tudományos fantasztikus műveket és a hozzám hasonló érdeklődésű olvasók szép lassan megvalósulni látják a könyvekben leírtakat. Szép új világ vár ránk (?) - ahogy ezt Huxley frappánsan már bemutatta. A gyerekkor olvasmányai és meséje itt, Kínában kapott új értelmezést. Az Ali babát mindenki ismeri - gyerekkorából - és felnőttként sokan hallottatok a kínai Alibabáról.
A West lake partján büszkén magasodik a Leifeng pagoda. Ha útmutatást kérnünk a helyiektől, a mozgólépcsős pagodát kell keresnünk. Az épület története egy fehér kígyó és egy halandó ember szerelméről szól.
A Baopu taoista templom észrevétlenül bújik meg a Nyugati-tavat (West lake) ölelő Geling-hegyen. Kevesen tudnak róla, a Hangzhout bemutató leírások és szervezett utak sem gyakran vezetik ide a turistákat.
A taoizmus Lao-ce kínai filozófus nevéhez köthető, akiről sokan úgy gondolják, nem is valós személy volt. Még magát Konfuciuszt is zavarba ejtette.
Folyó és város elválaszthatatlan, együtt alkot egy egészet. Akárcsak Budapestnek a Duna, Hangzhounak a Qiantang (Csientang) folyó az egyik természeti ékköve. Fontos kereskedelmi útvonal, hal állománya sok család számára biztosítja a napi megélhetést, színhelye több nemzetközi hírű futóversenynek, partja pedig tökéletes hely a nézelődésre, futásra és biciklizésre.
Kínai költözésünk után a 40°C-os júliusi melegben a Lingyin-templom volt az első nevezetesség, amit megnéztünk a városban. Itt tárult fel először előttünk a zajos, pörgő és a látszatnak élő társadalom egy másik arca. Azóta többször, különböző évszakokban visszatértem, és még mindig magával ragad a hangulata.
Hangzhou egyike Kína azon városainak, ahol a buddhizmus nyomai jól megfigyelhetőek. Az országosan is kiemelkedő jelentőségű Lingyin templom szomszédságában, az Északi-csúcs (Bei Gao feng) tetején 314m magasan helyezkedik el egy kisebb, 1.600 éves múltra visszatekintő templom, a Lingshun-templom.
Március végén ismét elkezdődött a híres Dragon-well vagy Longjing tea szüretelése. Teaszedésen az idén nem vettünk részt, előző évi tapasztalatainkról itt olvashattok: A zöld tea.
Hangzhou környékének másik nagy teatermelő területe Longwu falunál található, kb. 15km-re a városközponttól. A falu - köszönhetően a turista tömegek hiányának - jóval rendezettebb, csendesebb és békésebb közismert "testvéréhez" képest.