A Hold-ünnep alatt a több millió kínai lakossal együtt mi is útra keltünk. Az apropót egyrészt az iskolai szünet adta, másrészt a család legifjabb tagja részt vett a nemzetközi iskolák barátságos foci bajnokságán, Shanghai-ban.
Shanghai-ban még nem jártunk, elkísértük és egy fél napot ott töltöttünk.
A Hold-ünnep alatt utazásunkat folytattuk Sanghajból Hongkongba. 4 napunk volt arra, hogy felfedezzük ezt a "különleges igazgatású" területet.
Maga a városállam pont olyan színes és változatos, mint a történelme: brit fennhatóság, japán megszállás, ismét brit "uralom", majd 1997-től Kínához csatolták.
Hongkongban a szállásunk Kowloon-ban volt és kedvező helyen ahhoz, hogy tömegközlekedéssel több nevezetességet is könnyen elérjünk. Az alábbi helyeket szívből ajánlom minden Hongkongba látogatónak, nem okoznak csalódást.
Vannak napok, amikor a dolgokat el kell tudni engedni (szép magyarosan megfogalmazva). Az a nap, amikor a Peak-hez indultunk, egy ilyen nap volt.
A "Peak" minden útikönyv szerint Hong Kong Island és egész Hongkong egyik olyan nevezetessége, amelyet NEM szabad kihagyni.
Hongkongi utolsó napunkat Lantau-nak szenteltük.
Lantau Hongkong egyik legnagyobb szigete és természeti szépsége mellett többek között a Big Buddha szoborról, no meg persze Disneyland-ről nevezetes.
A hétvégén ismét Shanghaiban jártunk, de ennek az útnak kevés kulturális tartalma volt. Az időnket - rossz időjárás és egyéb kötött programjaink miatt - jobb híján shoppingolással töltöttük. Pontosabban nézelődéssel.
Kettő helyet kerestünk fel, és talán pont a két szélsőséget sikerült kiválasztanunk a városban.
Bízva abban, hogy a meteorológia nem téved és vasárnap valóban meleg, napos időnk lesz, elkezdtük tervezgetni a hétvégi programot.
A hegyeket céloztuk meg. Több alternatíva is felmerült, de 4 főre bővült gyerek-állományunk befolyásolta a lehetőségeket. Végül a Daming-hegy mellett döntöttünk.
A Yellow mountain/Sárga-hegy mellett a hétvégénk másik programja a 9 sárkány vízesés felkeresése volt (9 dragon waterfall).
A vízesés egyedülálló Kínában. Különlegességét hosszának: 600m, a szintkülönbségnek: 360m és a környező geológiai képződményeknek köszönheti.
Köszönhetően egy iskolai szabad napnak, lehetőségünk volt távolabbra utazni, pontosan 4 órányira új otthonunktól, Anhui tartományba. Itt található a HuangShan /Yellow mountain vagy Sárga-hegy, amely visszatérő témája a kínai festészetnek és költészetnek.
A táj szépségét nemzetközileg is elismerték, 1990 óta a Világörökség része.
Szeretem a hegyeket. Persze a tengerpartot is. No meg a Balatont. Ez utóbbit különösen. Balaton itt nincs, hegy viszont van bőven. Shaoxing híres történelmi város, kb. 1,5 órás autóútra Hangzhoutól. Számos híres tudós, költő szülőhelye, valamint tavasztól őszig itt volt a Yue királyság székhelye is. A várostól kb. 20 km-re magasodik a "19 Csúcs" névre hallgató hegy. Nevét valóban 19 büszke bércének köszönheti.
A korábbi bejegyzést folytatva Shaoxingban maradunk és felfedeztük a Keleti-tavat. Hangzhouban a West lake (Nyugati-tó) található, ennek méltó párja az itteni.(Donghu). Területe kisebb, hangulata zordabb és kevésbé méltóságteljes, ellenben közvetlen környezete ámulatba ejtő.
Egy júniusi hosszú hétvégén Pekingbe utaztunk. Több szempontból is érdekesnek ígérkezett ez a pár nap: most először próbáltuk ki a gyorsvonatot, találkozónk volt egyik gyermekünk osztálytársával, valamint a Tiltott Város és a Nagy Fal is szerepelt bakancslistánkon.
Talán már kiderült számotokra, hogy szeretjük a hegyeket. Olvashattatok a Sárga-hegyről, a Daming-hegyről és a 19 Csúcsról, ebben a bejegyzésben pedig a Yandang-hegyet mutatom be nektek. Természetesen ez is a kínai top 10-es listán szerepel. Még nem nagyon találkoztunk olyan kiemelt látnivalóval, amely ne lenne a legjobb-legszebb 10-ben.
Nem Hszian (Xi'an) volt az úticélunk. Keveredés volt a vízumunkkal, ezért az eredeti tervünket törölni kellett útlevél hiányában. Majd a probléma megoldódott, lett útlevelünk, de elegendő időnk már nem a tervek megvalósításához. Ezért egy gyors keresgélés után Hszianra esett a választásunk. A kicsit kalandos előzményt fokozta, hogy ez volt első önálló utam a gyerekekkel Kínában.
Soha nem fogom elfelejteni ezt a napot! Életem eddigi legszebb hegyén jártam, ég és föld között, felhők felett. Megtapasztaltam (ismét), milyen törékenyek és aprók vagyunk a természet erejéhez és nagyságához képest, és mégis milyen emberfeletti teljesítményekre tudjuk sarkallni magunkat álmaink és céljaink megvalósítása érdekében. Következzen 1 napos túránk a Huashanon.
Kicsit későn kaptunk észbe - mint oly sokszor -, hogy időben megtervezzük október első hetére, az ún. Golden Week-re az utazásunkat.
Egészen véletlenül rábukkantam egy sanghaji utazási iroda hirdetésére, amely ugyan az utazás helyszínét nem fedte fel - ez elég gyakori -, de a bemutatott 3 napos program érdekesnek ígérkezett.
Egy váratlan lehetőségnek köszönhetően Szucsouba utazhattam, de csupán 5 órányi időre. 5 óra lehet sok és lehet kevés is. Úgy döntöttem, próbálom a lehető legtöbbet kihozni ebből a villámlátogatásból.
Pandák, opera és finom ételek; külön-külön és együtt is hívogató tartalom ahhoz, hogy kínai életünk során Csengtu felkerüljön a látnivalók listájára. A város és környéke több UNESCO listás hellyel is rendelkezik, a pandanevelő központ pedig szíve-csücske a kínai kormánynak. Csalogatva a turistákat, Csengtu is bekerült a 144 órás vízummentes övezetek közé.
Csengtui utunk kétszer bő fél napját a városon kívül töltöttük és vitathatatlanul ezek voltak a legértékesebb pillanatok. Nem elhanyagolható szempont, hogy a természet közelebb áll hozzánk, mint a kínai nagyvárosok szürke, zajos lüktetése. A pandalátogatás után - ezt 2 óra alatt letudtuk, kevésbé dobta fel a csapatot a látnivaló - tovább mentünk Dujiangyanba, Szecsuan egyik UNESCO listás helyére.
Folytatva csengtui beszámolómat, a következő kirándulásunk Leshan városába vezetett (az előző két írást itt olvashatod: https://www.summester.com/csengtu-es-a-pandak, https://www.summester.com/kirandulas-a-dujiangyanhoz). Az időjárás kevésbé volt kegyes hozzánk, szürke, felhős, borongós 2 órás utunk volt. A város kb. 120km-re fekszik Csengtutól, a Min, a Qingyi és a Dadu folyók találkozásánál. Korábban Jiazhou néven ismerték, és mint "Szecsuan legszebb tája" tartották számon a város környékét.
Van úgy, hogy valamire nagyon készülsz vagy vágysz, de aztán nem okoz akkor "wow" érzést; és ennek az ellenkezője is igaz. Utunk Henan (Honan) tartomány Luoyang (Lojang) városába az utóbbi hangulatban indult. Szokásos elv vezérelt az úticél kiválasztásánál: olyan legyen, amilyent még nem láttunk Kínában.
Kínában van minden, szinte minden. Ezért nem meglepő, hogy létezik kínai Grand canyon, több is. Az egyik Zhejiang (Csöcsiang) tartományban, ráadásul nem is olyan messze tőlünk. Egy hetekig tartó esős időszak után kapva-kaptunk a kínálkozó lehetőségen és elmentünk felfedezni a Nyugat-csöcsiangi Nagy-kanyont.
Instagram felhasználóként többször láttam képet egy ámulatba ejtően színes és csíkos hegyről. Kavarodást okozott a fejemben, hogy Peru mellett a helymegjelölés - ha ritkán is - de Kínát mutatta. Némi internetes keresgélés után egyértelművé vált, hogy 2 Szivárvány-hegy (Rainbow mountain) van, egy Peruban és egy Kanszu (Gansu) tartományban. Nem volt kérdéses, hogy itteni életünk során a hely felkerüljön az "ezt látni kell" listánkra.
Amikor egy nagy városnak - magyarországnyi lakossal - a részese vagy és egy olyan országban élsz, ahol több mint 1 milliárdan élnek, viszonylag nehéz olyan helyet találni, ahova gyorsan eljutsz és ott nem is lesznek sokan. Wuzhen - látszólag - az egyik kritériumnak megfelelt: csak 80 km-re fekszik Hangzhoutól. Az időjárás - eső és felhők - azt a reményt keltették, hogy talán kevesen mozdulnak ki otthonukból. Természetesen mindez nem így történt.
Kínai tartózkodásunk óhatatlanul felvetette annak lehetőségét, hogy megnézzük Tibetet. Tibet lemaradt a meglátogatott "kínai" helyek listájáról, de kárpótolt minket az ország legdélnyugatibb tartománya, Jünnan. Jünnan mindig is vonzott. Számtalan természeti látnivaló, UNESCO listás hely, változatos táj, sokszínű etnikai összetétel és Tibet közelsége mind-mind mellette szólt. A rendelkezésre álló szabad napjainkra hangolva egy viszonylag sűrű és tartalmas programot sikerült összehoznunk: volt benne városnézés, templom, hegymászás és szurdoktúra.
Jünnani túránk második napján ragyogó napsütésre ébredtünk A hőmérséklet még mindig nem volt túl magas, de legalább az eső elállt. A szép időt jó jelnek tekintettük: a mai napra a Jáde-sárkány havas hegye (Jade dragon snow mountain), vagy más néven a Yulong-hegy és környéke szerepelt az útitervünkben.
Nem vagyok benne biztos, hogy a magyar név - Tigrisugrás-szurdok - a legszebb fordítás, de egyértelműen utal a szoros nevének eredetére. A legenda szerint egy tigris a Jinsha-folyó közepén található sziklára ugrott - majd tovább a túlsó partra - és így megmenekült a vadász karmai közül. Az emlékét több szobor is őrzi a helyszínen.
Jünnani utolsó állomásunk Shangri-La városába vezetett. Érdekes 2 napot töltöttünk itt, jünnani utazásunk utolsó állomásán.
A Diqing tibeti autonóm prefektúra fővárosa 3.450 m magasan található. 20 etnikai csoportnak ad otthont és a tibetiek szerint a "nap és hold szívében" fekszik. Eredeti neve Zhongdian, de egyes források szerint a kínai hatóságok James Hilton: Lost Horizon regénye után megváltoztatták a nevét Shangri-La-ra.
Májusban szünet volt az iskolában, ezért ismét lehetőségünk adódott elutazni. Ha Kínában élsz, nem hagyhatod ki az Avatar film ikonikus helyszínét, a Tianzi- és Hallelujah-hegyet. De ha már ott vagy, akkor a sok videót generáló Üveghidat és a Tianmen-hegyet is meg kell nézned. Lassan összeállt a program és elrepültünk Zhangjiajie városába.
A legtöbben az Avatar-hegy közelében szállnak meg és azt nézik meg először, majd átmennek a Tianmen-hegyhez. Mi fordítva jártuk be ezt az utat.
Zhangjiajie utunk második napján a Tinamen-hegy és a híres Mennyország-kapuja volt az úti cél. A 天门山 Tiānmén Shān a Tianmen Nemzeti Park része. Magassága 1519m és három útvonalon tudjuk bejárni a parkot.
Kipihenve az előző nap fáradalmait, reggel korán elindultunk az Avatar film által híressé vált Hallelujah-hegy lebegő szikláihoz.
A Nemzeti Park az UNESCO Világörökség része. Területe hatalmas, de leginkább a több mint 3000 db kvarchomokkő csúcsért keresik fel, melyek a filmbeli Pandora helyszínét ihlették. A parknak 5 bejárata van, ebből a déli és a keleti a legkedveltebb és ezek vannak a legközelebb Zhangjiajie városához. Területére nem lehet autóval behajtani
Utazásunk utolsó napjának záró programja a Baofeng-tó volt.
Előtte itt jártunk:
- Zhangjiajie üveghídnál és a kanyonnál:
- Zhangjiajie Tianmen-hegynél és a Mennyország Kapujánál:
- Zhangjiajie Hallelujah-hegynél és az Avatar lebegő csúcsainál: A tó a Wulingyuan turisztikai egység egyik állomása.