Emlékszem, amikor a Tea Múzeum szervezésében csipkedtük a leveleket, ismerkedtünk a Longjing tea múltjával és a teafogyasztáshoz kapcsolódó tradíciókkal. Óhatatlanul felmerült a kérdés, melyik az ősibb? A kínai teakultúra vagy a japán? Ki mit tanult a másiktól, ki volt a mester? Akárcsak az írás eredetével kapcsolatban, itt is egyértelmű volt a válasz: Kínából terjedt el és vették át a japánok. Japánban még nem jártam, de nem lennék meglepve, ha ott erről másként vélekednének.
Hangzhou a Dragonwell, vagy Longjing teáról híres, de nem messze a várostól van egy másik, méltatlanul alulértékelt teaközpont.
A Jingshan buddhista templom alapítója Fa Qin 742-ben telepítette az első teacserjéket és a leveleket Buddhának ajánlotta fel. Itt íródott az első könyv is a teáról, Lu Yu szerzetes tollából. Az általa ültetett növények elszaporodtak és elterjedtek a völgyben. Erős illatuk már messziről megkülönböztette a bokrokat a többi teacserjétől. A levelekből készült ízletes italt a test és lélek nyugtatására használták és elkészítése, fogyasztása a folyamatok pontos rendjévé, ceremóniává állt össze. A tea a templomban buddhizmust tanuló japán szerzetes révén került Japánba és vált a japán teakultúra részévé.
A Jing-hegyi tea érdekessége, hogy apránként adagolva hideg vízzel öntik fel, habosra keverik és már fogyasztható is a frissítő ital.
Íze üde, édeskés és a koffein tartalma alacsony.
(Phantom kép fent: Jingcao Pan/Skypixel)
2018. június
Kapcsolódó tartalom:
https://www.summester.com/blog/a-dragon-well-zold-tea
https://www.summester.com/blog/longjing-teafoldek
Comments